A Lesson about Raspberry Jam

John Michael Greer

In the southern Oregon town where I live, Tuesday is the day of the weekly growers market, and so yesterday, as we do nearly every Tuesday between March and November, my wife Sara and I walked the 3/4 of a mile or so to the National Guard armory parking lot where local growers and ranchers sell their produce. Among our purchases was a flat of fresh raspberries, and this afternoon we’ll be turning those into home-canned raspberry jam for the year to come.

Now it’s unquestionably true that we could just buy an equivalent volume of commercially manufactured raspberry jam and eat that instead. Still, these two ways of putting by a supply of raspberry jam are by no means equal. Set aside for a moment the higher quality of homemade jam, which (in this case, at least) is made of fresher ingredients and prepared in small batches; one of the most important differences between the two processes is that the homemade jam represents a much more efficient use of fossil fuels.

The grower who produced the raspberries used organic methods, which saved the petroleum and natural gas that would otherwise have had to go into pesticides and fertilizers. While she used a pickup to bring her crop to the market, the ten miles or so she drove compares favorably to the thousands of miles agricultural products are routinely shipped in their journey from farm to factory, warehouse, and supermarket, and even if we owned a car and drove to and from the market, the extra mile and a half of gas wouldn’t shift the balance much.

Turning berries into jam and canning the result probably takes about an equal amount of energy per pint of jam whether it’s done in a home kitchen or a huge factory, though it’s a lot easier to provide the energy via a solar cooker or other renewable source on a small scale. Even without that, though, the homemade jam takes a small fraction of the energy to go from raspberry canes to our pantry than commercial jam requires. One measure of these energy economies is that, including all expenses, our homemade jam costs us only about two-thirds as much as the same volume of commercial jam.

Compare the homemade jam with its commercial equivalent from the viewpoint of conventional economic measures, though, and the balance swings the other way. In terms of its impact on the gross domestic product – generally considered the broadest measure of national prosperity – our homemade jam is practically an economic disaster. The very modest price of raspberries, sugar, pectin, and new lids for our much-recycled canning jars is the only contribution it makes to the economy. By contrast, making, shipping, storing, and selling the commercial jam requires, directly and indirectly, the expenditure of a very large amount of money, all of which counts mightily toward a higher gross domestic product.

Consider the economics from the perspective of the participants in the creation of the homemade jam, though, and things take on a very different shape. Even aside from the other reasons Sara and I might want homemade jam, we have a potent economic motive; by making the jam ourselves we get a superior product at a lower price. The raspberry grower, in turn, benefits handsomely from the same decision; the price she gets for her berries when sold directly to the consumer is several times the price she can get from wholesalers. According to conventional economics, the end result of individuals freely pursuing their own interest in a market should be the maximization of prosperity – and yet if prosperity is measured by the gross domestic product, our free pursuit of our own interest decreases our contribution to national prosperity.

more…